4-[(N-Boc)aminomethyl]aniline
ALDRICH/525626 - 97%
CAS Number: 94838-55-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H18N2O2
Molecular Weight: 222.28
MDL Number: MFCD03001716
Linear Formula: H2NC6H4CH2NHCO2C(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C12H18N2O2/c1-12(2,3)1 |
| InChI key | UXWQXBSQQHAGMG-UHFFFAOYSA |
| mp | 75-78 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)NCc1ccc(N)c |
| Application: | 4-[(N-Boc)aminomethyl]aniline may be used in the synthesis of haptens and 4-(N-boc-aminomethyl)benzene diazonium tetrafluoroborate salt. |
| General description: | 4-[(N-Boc)aminomethyl]aniline is a protected amine. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 75-78 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


