1,1,1,3,3,3-Hexakis(dimethylamino)diphosphazenium tetrafluoroborate
ALDRICH/52586 - ≥98.0% (T)
Synonym: Bis[tris(dimethylamino)
CAS Number: 137334-98-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H36BF4N7P2
Molecular Weight: 427.21
MDL Number: MFCD00216714
Linear Formula: [[(CH3)2N]3P=]2N(BF4)
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (T) |
| form | solid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C12H36N7P2.BF4/c1-14(2 |
| InChI key | DPIDWCQJGWFENO-UHFFFAOYSA |
| mp | ≥260 °C (lit.) |
| SMILES string | F[B-](F)(F)F.CN(C)P(=[N+] |
| Application: | Phosphazene Bases: a Family of Extremely Strong, Non-Ionic, Non-Charged Nitrogen–Bases ![]() |
| Other Notes: | Phase transfer catalyst directing enolate alkylation towards O-substitution; Starting material for preparing the corresponding fluoride, an extremely reactive naked fluoride, with KF |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 14-34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | ≥98.0% (T) |
| mp | ≥260 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352101 |


