Methyl (1-methylindolyl)-3-glyoxylate
ALDRICH/525898 - 97%
CAS Number: 151490-40-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H11NO3
Molecular Weight: 217.22
MDL Number: MFCD02683553
Linear Formula: C12H11NO3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C12H11NO3/c1-13-7-9(11 |
| InChI key | SBHIWUQNUXJUMN-UHFFFAOYSA |
| mp | 96-100 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)C(=O)c1cn(C)c2cccc |
| Application: | • Reactant for synthesis of sotrastaurin analogs • Reactant for preparation of protein kinase C (PKC) inhibitors • Reactant for preparation of indolyl diols |
| Application: | Methyl (1-methylindolyl)-3-glyox |
| General description: | Methyl (1-methylindolyl)-3-glyox |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 96-100 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


