Quinaldoyl chloride
ALDRICH/525928 - 97%
CAS Number: 50342-01-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H6ClNO
Molecular Weight: 191.61
MDL Number: MFCD02683554
Linear Formula: C10H6ClNO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | acyl chloride |
| InChI | 1S/C10H6ClNO/c11-10(13)9- |
| InChI key | WFVMVMAUXYOQSW-UHFFFAOYSA |
| mp | 96-98 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | ClC(=O)c1ccc2ccccc2n1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Quinaldoyl chloride may be used to synthesize 5-chloro-2-(2-quinolineca |
| General description: | Quinaldoyl chloride is a quinaldine derivative. |
| Packaging: | 2 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1759 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 96-98 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


