Cyclopentanecarboxaldehyde
ALDRICH/526037 - 95%
Synonym: Cyclopentanealdehyde; Cyclopentanecarbaldehyde; Cyclopentyl aldehyde; Cyclopentylformaldehyde; Formylcyclopentane
CAS Number: 872-53-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O
Molecular Weight: 98.14
MDL Number: MFCD00060798
Linear Formula: C5H9CHO
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 140-141 °C (lit.) |
| contains | 0.1% hydroquinone as stabilizer |
| density | 0.919 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C6H10O/c7-5-6-3-1-2-4- |
| InChI key | VELDYOPRLMJFIK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)C1CCCC1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Cyclopentanecarboxaldehyd • • ethyl 5-cyclopentyl-5-hydroxy-2 • ethyl 3-cyclo entyl-3-hydroxy-2-vinylpr |
| General description: | Cyclopentanecarboxaldehyd |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37-60 |
| RIDADR | UN 1989C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 82.9 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 28.3 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 140-141 °C (lit.) |
| Density | 0.919 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



