4-(Dimethylamino)benzoyl chloride
ALDRICH/526118 - 97%
Synonym: DMABC
CAS Number: 4755-50-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10ClNO
Molecular Weight: 183.63
MDL Number: MFCD00236039
Linear Formula: (CH3)2NC6H4COCl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | acyl chloride |
| amine | |
| InChI | 1S/C9H10ClNO/c1-11(2)8-5- |
| InChI key | UGJDXRVQCYBXAJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 145-149 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(C)c1ccc(cc1)C(Cl)=O |
| General description: | 4-(Dimethylamino)benzoyl chloride is also referred to as 4-(chloroformyl)-N,N-dimethylaniline. |
| General description: | Material is reported to be very moisture sensitive. Handle under an inert atmosphere |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 145-149 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


