4-(Chloromethyl)benzyl alcohol
ALDRICH/526126 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 16473-35-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9ClO
Molecular Weight: 156.61
MDL Number: MFCD03427011
Linear Formula: ClCH2C6H4CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| functional group | chloro |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C8H9ClO/c9-5-7-1-3-8(6 |
| InChI key | OGALXJIOJZXBBP-UHFFFAOYSA |
| mp | 58-60 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCc1ccc(CCl)cc1 |
| Application: | 4-(Chloromethyl)benzyl alcohol may be used in the synthesis of 4-(chloromethyl)benzyl acetate. |
| General description: | 4-(Chloromethyl)benzyl alcohol can be synthesized from 4-(chloromethyl)benzoyl chloride. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1759 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 58-60 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


