5-Fluorosalicylaldehyde
ALDRICH/526274 - 97%
Synonym: 5-
CAS Number: 347-54-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5FO2
Molecular Weight: 140.11
MDL Number: MFCD01090997
Linear Formula: FC6H3(OH)CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | aldehyde |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C7H5FO2/c8-6-1-2-7(10) |
| InChI key | FDUBQNUDZOGOFE-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-85 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc(F)cc1C=O |
| Application: | 5-Fluorosalicylaldehyde may be used to synthesize: • managanese (III) complex [MnLa(μ1,3-N3)]n [H2La = N,N′-bis(5-fluorosalicylidene • enantiopure 4-amino-6-fluoro-3-(hydro • 4,4′-difluoro-2,2′-[(hy • N,N′-bis(5-fluoro-2-hydroxybenzylidene)eth • N,N′-(2-hydroxypropane-1,3-diyl)-bis(salicylaldimine (H2L) |
| General description: | 5-Fluorosalicylaldehyde can be synthesized from 4-fluorophenol. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 82-85 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


