Cyanoborohydride, polymer supported
ALDRICH/526304 - macroporous, 20-50 mesh, extent of labeling: ~2.0-3.5 mmol/g loading
Synonym: Cyanoborohydride on Amberlite™ IRA-400
Product Type: Chemical
| extent of labeling | ~2.0-3.5 mmol/g loading |
| form | macroporous |
| mp | >300 °C (lit.) |
| particle size | 20-50 mesh |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| reactivity: imine reactive | |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Polymer supported cyanoborohydride (PSCBH) has been used in the reductive alkylation aminocyclitols for the preparation of corresponding secondary amines. It can also be used: • In combination with manganese dioxide (MnO2) for one-pot conversion of alcohols to secondary or tertiary amines. • In the synthesis of natural products, (±)-oxomaritidine and (±)-epimaritidine. |
| General description: | Cyanoborohydride, polymer supported: is a polymer-supported reducing agent used in reductive amination reactions at room temperature. |
| Legal Information: | Amberlite is a trademark of DuPont de Nemours, Inc. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352117 |

