2,4,6-Trichlorobenzyl alcohol
ALDRICH/526436 - 97%
CAS Number: 217479-60-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5Cl3O
Molecular Weight: 211.47
MDL Number: MFCD03093891
Linear Formula: Cl3C6H2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | chloro |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C7H5Cl3O/c8-4-1-6(9)5( |
| InChI key | WKJWKKDGJLKFER-UHFFFAOYSA |
| mp | 98-101 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OCc1c(Cl)cc(Cl)cc1Cl |
| Application: | 2,4,6-Trichlorobenzyl alcohol may be used in the enantioselective synthesis of sulfinite ester.2 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 98-101 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


