4-Methyl-1-naphthoic acid
ALDRICH/526533 - 97%
CAS Number: 4488-40-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10O2
Molecular Weight: 186.21
MDL Number: MFCD00671557
Linear Formula: CH3C10H6CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C12H10O2/c1-8-6-7-11(1 |
| InChI key | SIVYRLBDAPKADZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 179-181 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(C(O)=O)c2ccccc12 |
| Application: | 4-Methyl-1-naphthoic acid may be used to synthesize: • 2-methyl-1-propyl-3-(4- • 4-methyl-1-naphthylcarb • 1,4-dioxan-2-yl 4-methyl-1-naphthoate |
| General description: | 4-Methyl-1-naphthoic acid is a naphthoic acid derivative |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 179-181 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

