Hexamethylphosphoramide
ALDRICH/52730 - purum, ≥98.0% (GC)
Synonym: HMPA; Hexamethylphosphoric acid triamide; Tris(dimethylamino)
CAS Number: 680-31-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H18N3OP
Molecular Weight: 179.20
EC Number: 211-653-8
MDL Number: MFCD00008303
Linear Formula: [(CH3)2N]3PO
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (GC) |
| bp | 230-232 °C/740 mmHg (lit.) |
| density | 1.03 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | phosphoramide |
| grade | purum |
| impurities | ≤2.0% water (Karl Fischer) |
| InChI | 1S/C6H18N3OP/c1-7(2)11(10 |
| InChI key | GNOIPBMMFNIUFM-UHFFFAOYSA |
| mp | 7 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| SMILES string | CN(C)P(=O)(N(C)C)N(C)C |
| vapor density | 6.18 (vs air) |
| vapor pressure | 0.07 mmHg ( 25 °C) |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H340 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-46 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 291.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 144 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.0% (GC) |
| bp | 230-232 °C/740 mmHg (lit.) |
| mp | 7 °C (lit.) |
| Density | 1.03 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352111 |


