6-Chloronicotinoyl chloride
ALDRICH/528102 - 97%
CAS Number: 66608-11-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3Cl2NO
Molecular Weight: 176.00
MDL Number: MFCD00051775
Linear Formula: C6H3Cl2NO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | acyl chloride |
| chloro | |
| InChI | 1S/C6H3Cl2NO/c7-5-2-1-4(3 |
| InChI key | FMEBIWNKYZUWFV-UHFFFAOYSA |
| mp | 48-51 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | ClC(=O)c1ccc(Cl)nc1 |
| Application: | 6-Chloronicotinoyl chloride may be used to synthesize: • [3H]imidacloprid (a candidate radioligand) • [3H]acetamiprid • N,N′-(1,4-phenylene)bis(6-(4-aminophenoxy) nicotinamide) • 3-acetyl-6-chloropyridine • 1,3-dipropyl-8(6-chloro-3-pyridyl)xanthine |
| General description: | 6-Chloronicotinoyl chloride undergoes esterification reaction with diethylene glycol and pentaethylene glycol. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F |
| Flash Point(C) | 110 °C |
| Purity | 97% |
| mp | 48-51 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


