5-Bromo-2(1H)-pyridone
ALDRICH/528226 - 97%
CAS Number: 13466-38-1
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4BrNO
Molecular Weight: 174.00
MDL Number: MFCD00456288
Linear Formula: C5H4BrNO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C5H4BrNO/c6-4-1-2-5(8) |
| InChI key | NDMZZQRNZFWMEZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 180-183 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | BrC1=CNC(=O)C=C1 |
| General description: | 5-Bromo-2(1H)-pyridone undergoes difluormethylation in the presence of sodium chlorodifluoroacetate (ClCF2COONa) and methyl cyanide. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 180-183 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


