2-Methyl-N-ethyl-N-(2-cyanoethyl)-4-aminobenzaldehyde
ALDRICH/528315 - 98%
CAS Number: 119-97-1
Empirical Formula (Hill Notation): C13H16N2O
Molecular Weight: 216.28
EC Number: 204-362-2
MDL Number: MFCD02683509
Linear Formula: (NCCH2CH2)(C2H5)NC6H3(CH3)CHO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | aldehyde |
| amine | |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C13H16N2O/c1-3-15(8-4- |
| InChI key | VTXVKMVZEXXUIC-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCN(CCC#N)c1ccc(C=O)c(C)c |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Methyl-N-ethyl-N-(2-cyanoethyl)-4-aminobe |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


