2-(6-Bromohexyloxy)tetrahydro-2H-pyran
ALDRICH/528692 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 53963-10-3
Empirical Formula (Hill Notation): C11H21BrO2
Molecular Weight: 265.19
EC Number: 258-891-9
MDL Number: MFCD00057971
Linear Formula: C11H21BrO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 125 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| contains | 1% potassium carbonate as stabilizer |
| density | 1.209 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| ether | |
| InChI | 1S/C11H21BrO2/c12-8-4-1-2 |
| InChI key | CWSSIUJITPYGLK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCCCCCCOC1CCCCO1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-(6-Bromohexyloxy)tetrah |
| General description: | 2-(6-Bromohexyloxy)tetrah |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 125 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.209 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

