4-Fluoro-2-methoxyphenol
ALDRICH/528943 - 97%
CAS Number: 450-93-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7FO2
Molecular Weight: 142.13
MDL Number: MFCD00070797
Linear Formula: FC6H3(OCH3)OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 195 °C (lit.) |
| density | 1.247 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C7H7FO2/c1-10-7-4-5(8) |
| InChI key | OULGLTLTWBZBLO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1cc(F)ccc1O |
| Application: | 4-Fluoro-2-methoxyphenol may be used in the synthesis of: • 4-halo-masked o-benzoquinones (MOBs) • fluorinated masked o-benzoquinone • poly(4-fluoro-2-methoxy |
| General description: | 4-Fluoro-2-methoxyphenol is a fluorinated methoxy-substituted catechol analog. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 214.9 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 101.6 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 195 °C (lit.) |
| Density | 1.247 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


