Magnesium oxide
ALDRICH/529699 - ≥99.99% trace metals basis
CAS Number: 1309-48-4
Empirical Formula (Hill Notation): MgO
Molecular Weight: 40.30
EC Number: 215-171-9
MDL Number: MFCD00011109
Linear Formula: MgO
Product Type: Chemical
| application(s) | battery manufacturing |
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| form | powder |
| InChI | 1S/Mg.O |
| InChI key | CPLXHLVBOLITMK-UHFFFAOYSA |
| mp | 2852 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=[Mg] |
| Application: | MgO metal powder can be used for a variety of applications such as medical use, refractory materials, energy applications and in the preparation of magnesia nanoparticles. |
| General description: | Magnesium oxide (MgO) is a metal oxide formed by processing magnesite. It can also be extracted from sea water. It is industrially produced by the calcination of magnesium carbonate or magnesium hydroxide. |
| Packaging: | 10, 50 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| mp | 2852 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352303 |

