cis-3-Hexene
ALDRICH/52985 - ≥95.0%
CAS Number: 7642-09-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12
Molecular Weight: 84.16
MDL Number: MFCD00085300
Linear Formula: C6H12
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% |
| bp | 66-68 °C (lit.) |
| density | 0.681 g/mL at 20 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H12/c1-3-5-6-4-2/h5- |
| InChI key | ZQDPJFUHLCOCRG-WAYWQWQTSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC=C/CC |
| Application: | cis-3-Hexene may be used in the preparation of 3-hexanol via asymmetric hydroboration with diisopinocampheylborane (Ipc2BH). |
| General description: | cis-3-Hexene is a symmetrical cis-disubstituted alkene that can be prepared by the hydroboration of 3-hexyne followed by protonolysis. The gas-phase study of its molecular structure by electron diffraction combined with molecular mechanical calculations reveals the presence of the (+ac, +ac) and the (-ac, +ac) forms. cis-3-Hexene undergoes epoxidation with dimethyldioxirane to form the corresponding epoxide. |
| Packaging: | 1, 5 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P301 + P310 + P331 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-36-65 |
| Safety Statements | 26-62 |
| RIDADR | UN 3295BE 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -13.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -25 °C - closed cup |
| Purity | ≥95.0% |
| bp | 66-68 °C (lit.) |
| Density | 0.681 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




