N-Phenylacrylamide
ALDRICH/530042 - 99%
Synonym: Asylanilide
CAS Number: 2210-24-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO
Molecular Weight: 147.17
MDL Number: MFCD00080617
Linear Formula: C6H5NHC(O)CH=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C9H9NO/c1-2-9(11)10-8- |
| InChI key | BPCNEKWROYSOLT-UHFFFAOYSA |
| mp | 103-106 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C=CC(=O)Nc1ccccc1 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| mp | 103-106 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |


