2-Chloromandelic acid
ALDRICH/530182 - 98%
CAS Number: 10421-85-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7ClO3
Molecular Weight: 186.59
EC Number: 233-900-9
MDL Number: MFCD00084962
Linear Formula: ClC6H4CH(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | carboxylic acid |
| chloro | |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C8H7ClO3/c9-6-4-2-1-3- |
| InChI key | RWOLDZZTBNYTMS-UHFFFAOYSA |
| mp | 90-93 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(C(O)=O)c1ccccc1Cl |
| General description: | 2-Chloromandelic acid (2-ClMA) is a mandelic acid derivative. A report based on its solid state-NMR, X-ray powder diffraction (XPRD) and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) data reveals that in solid state 2-ClMA exists as a racemic compound. The study also suggests that the crystals of racemic 2-ClMA belongs the monoclinic space group P21/c. The efficiency of (R)-(+)-N-benzyl-1-phenylethylamine in resolving racemate 2-ClMA has been investigated. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 90-93 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

