Polyaniline (emeraldine salt)
ALDRICH/530565 - composite (20 wt.% polyaniline on carbon black)
Synonym: PANI
MDL Number: MFCD00284320
Product Type: Chemical
| conductivity | 30 S/cm (pressed pellet) |
| contains | proprietary organic sulfonic acid |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| Application: | Conductive additive for thermoplastics and thermosets. |
| Application: | PANI can be used in the formation of a conjugating system that finds potential applications in semiconductors. It can be used in the fabrication of a variety of devices which include fuel cells, light emitting diodes supercapacitors, chemical sensors(10) and rechargeable batteries.(11) |
| General description: | Inherently conducting polymer based additive. Stable up to at least 300°C in air. Polyaniline is environmentally stable and with tunable conductivity. Synthesis of polyaniline (PANI) emeraldine salt by chemical oxidation has been reported. It was observed that sulfonated dyes chemically interact with the charged backbone of PANI. PANI selectively adsorbs the sulfonated dye. Spectral, diffraction and conductivity measurements of the polymer has been reported in the same study. |
| General description: | Polyaniline (emeraldine salt) (PANI-ES) is a conductive polymer that is loaded with carbon that forms a composite where the nano-carbon is of 100 nm size. It has an emeraldine type oxidation state that exists in the form of its base. It is mainly used in the development of electrochemical devices. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Packaging: | Packaged in glass bottles |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

