2-(4-Methoxystyryl)-4,6-bis(trichloromethyl)-1,3,5-triazine
ALDRICH/530964 - 98%
CAS Number: 42573-57-9
Empirical Formula (Hill Notation): C14H9Cl6N3O
Molecular Weight: 447.96
EC Number: 255-893-1
MDL Number: MFCD01940892
Linear Formula: C14H9Cl6N3O
Product Type: Chemical
| λmax | 379 nm |
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C14H9Cl6N3O/c1-24-9-5- |
| InChI key | MCNPOZMLKGDJGP-QPJJXVBHSA |
| mp | 192-195 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(cc1)C=Cc2nc(nc( |
| Application: | Cationic photoinitiator. Nonionic photoacid generator. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 192-195 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |


