Bis(4-tert-butylphenyl)iodonium perfluoro-1-butanesulfonate
ALDRICH/531014 - electronic grade, ≥99%
CAS Number: 194999-85-4
Empirical Formula (Hill Notation): C24H26F9IO3S
Molecular Weight: 692.42
MDL Number: MFCD02683473
Linear Formula: [(CH3)3CC6H4]2IC4F9SO3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| description | Total acid <2 × 10-3 mol/kg Total base <2 × 10-3 mol/kg |
| grade | electronic grade |
| InChI | 1S/C20H26I.C4HF9O3S/c1-19 |
| InChI key | DJBAOXYQCAKLPH-UHFFFAOYSA |
| mp | 175-177 °C (lit.) |
| SMILES string | [O-]S(=O)(=O)C(F)(F)C(F)( |
| solubility | γ-butyrolactone: ~65% |
| ethyl lactate: ~55% | |
| PGMEA: ~40% |
| Application: | Cationic photoinitiator. Photoacid generator. |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 175-177 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

