Tris(4-tert-butylphenyl)sulfonium perfluoro-1-butanesulfonate
ALDRICH/531073 - electronic grade, ≥99% trace metals basis
Synonym: Tris(4-tert -
CAS Number: 241806-75-7
Empirical Formula (Hill Notation): C34H39F9O3S2
Molecular Weight: 730.79
MDL Number: MFCD02683477
Linear Formula: [(CH3)3C6H4]3SC4F9SO3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% trace metals basis |
| description | Total acid <2 × 10-3 mol/kg Total base <2 × 10-3 mol/kg |
| grade | electronic grade |
| InChI | 1S/C30H39S.C4HF9O3S/c1-28 |
| InChI key | HWZAQSLOKICOMP-UHFFFAOYSA |
| mp | 194-197 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [O-]S(=O)(=O)C(F)(F)C(F)( |
| solubility | γ-butyrolactone: ~10% |
| ethyl lactate: ~20% | |
| PGMEA: ~3% |
| Application: | Cationic photoinitiator. Photoacid generator. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% trace metals basis |
| mp | 194-197 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

