N-Hydroxynaphthalimide triflate
ALDRICH/531081 - electronic grade, ≥99%
Synonym: N-Hydroxynaphthalimide trifluoromethanesulfonate; HNT; NHN-TF
CAS Number: 85342-62-7
Empirical Formula (Hill Notation): C13H6F3NO5S
Molecular Weight: 345.25
MDL Number: MFCD02683478
Linear Formula: C13H6F3NO5S
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| grade | electronic grade |
| InChI | 1S/C13H6F3NO5S/c14-13(15, |
| InChI key | LWHOMMCIJIJIGV-UHFFFAOYSA |
| mp | 212.1-214.2 °C |
| SMILES string | FC(F)(F)S(=O)(=O)ON1C(=O) |
| solubility | γ-butyrolactone: ~2% |
| ethyl lactate: <1% | |
| PGMEA: 1% |
| Application: | HNT can be used to form patterned nanoparticles that find potential applications in volumetric manufacturing of semiconductor devices. It can also be used in the photo-responsive pore reopening of zeolites that facilitates the regulation of the gas permeation process. UV-irradiated trimethylsilyl ultrathin cellulose based films can be formed in presence of HNT as a PAG. |
| General description: | N-Hydroxynaphthalimide triflate (HNT) is a photoacid generator(PAG) that forms an acid upon exposure to UV light which can be used to generate patterned structures. It can also be used to tune the solubility of a polymer by forming acid linkages. |
| Packaging: | 1 g in amber poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 212.1-214.2 °C |
| UNSPSC | 12352300 |
