Hexylsilane
ALDRICH/53262 - ≥97.0%
CAS Number: 1072-14-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H16Si
Molecular Weight: 116.28
EC Number: 214-001-0
MDL Number: MFCD00027291
Linear Formula: C6H16Si
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% |
| density | 0.721 g/mL at 20 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H16Si/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | QGGUMTNPIYCTSF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCC[SiH3] |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16-23-24/25 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 53.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 12 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% |
| Density | 0.721 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |


