2-Fluorobenzenesulfonyl chloride
ALDRICH/532711 - 97%
CAS Number: 2905-21-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4ClFO2S
Molecular Weight: 194.61
MDL Number: MFCD00042285
Linear Formula: FC6H4SO2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 246-247 °C (lit.) |
| density | 1.47 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C6H4ClFO2S/c7-11(9,10) |
| InChI key | ZSZKAQCISWFDCQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 27-30 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1ccccc1S(Cl)(=O)=O |
| Application: | 2-Fluorobenzenesulfonyl chloride may be used in the preparation of the following furan derivatives: • 2-(2-fluorophenyl)benzo • 2-butyl-5-(2-fluorophen • 2-(2-fluorophenyl)-3,6- It may also be used to prepare: • 2-fluorobenzenesulfonam • methyl 2-{[(2-fluorophenyl)sulfo • potassium fluorobenzene-2-sulfonate • 1-(2-bromobenzyl)-2-(2- |
| General description: | 2-Fluorobenzenesulfonyl chloride, also known as o-fluorobenzenesulfonyl chloride, is a flurinated arylsulfonyl chloride. It can be prepared from o-benzenedisulfonyl fluoride. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 246-247 °C (lit.) |
| mp | 27-30 °C (lit.) |
| Density | 1.47 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


