Methyl 4-bromo-3-methylbenzoate
ALDRICH/532878 - 95%
CAS Number: 148547-19-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9BrO2
Molecular Weight: 229.07
MDL Number: MFCD00673014
Linear Formula: BrC6H3(CH3)CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| functional group | bromo |
| ester | |
| InChI | 1S/C9H9BrO2/c1-6-5-7(9(11 |
| InChI key | GTZTYNPAPQKIIR-UHFFFAOYSA |
| mp | 38-44 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc(Br)c(C)c1 |
| Application: | Methyl 4-bromo-3-methylbenzoate may be used in the preparation of: • 4-bromo-3-vinylbenzoic acid • 4-bromo-3-(methylphenyl • methyl (E)-4-bromo-3-[(phenylmetho It may be used as a starting material in the total synthesis of (-)-martinellic acid. |
| General description: | Methyl 4-bromo-3-methylbenzoate, an aromatic ester, undergoes Suzuki coupling with 2-chloroboronic acid to afford the corresponding biaryl. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 38-44 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


