Deuterium chloride solution
ALDRICH/532991 - 1.0 M in diethyl ether, 97.5 atom % D
Synonym: Hydrochloric acid-d solution
CAS Number: 7698-05-7
Empirical Formula (Hill Notation): DCl
Molecular Weight: 37.47
MDL Number: MFCD00044642
Linear Formula: DCl
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in diethyl ether |
| InChI | 1S/ClH/h1H/i/hD |
| InChI key | VEXZGXHMUGYJMC-DYCDLGHISA |
| isotopic purity | 97.5 atom % D |
| mass shift | M+1 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cl[2H] |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | NMR: suitable |
| Application: | - Analytical method development - Environmental monitoring applications - Quality control reference standards - Chemical synthesis of labeled compounds |
| Features and Benefits: | Features - High-quality solvent for analytical applications - Improves accuracy in structural analyses - Non-toxic and environmentally friendly - Supports a variety of research applications Benefits - Ensures high-quality results in analytical experiments - Increases reliability of obtained data - Facilitates understanding of complex interactions - Supports effective therapy development |
| General description: | Deuterium chloride solution 1.0 M in diethyl ether, 97.5 atom % D is a high-purity isotope product with a unique chemical profile that belongs to the class of isotopes. Produced by Sigma-Aldrich, we are committed to providing quality isotope products and a reliable supply chain. Available in industrial and pre-pack quantities. |
| Packaging: | 50 g in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P301 + P312 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-19-22-66-67 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -40.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -40 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 - EUH066 |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352106 |



