6-Methoxy-3-pyridinecarboxaldehyde
ALDRICH/533068 - 98%
Synonym: 6-
CAS Number: 65873-72-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7NO2
Molecular Weight: 137.14
MDL Number: MFCD02683446
Linear Formula: C7H7NO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C7H7NO2/c1-10-7-3-2-6( |
| InChI key | CTAIEPPAOULMFY-UHFFFAOYSA |
| mp | 51-54 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(C=O)cn1 |
| Application: | 6-Methoxy-3-pyridinecarbo |
| Application: | An intermediate for the synthesis of the somatostatic sst3 receptor. |
| Application: | Substrate used in a synthesis of flavanones via an |
| General description: | 6-Methoxy-3-pyridinecarbo |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 51-54 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


