O-tert-Butyl-L-tyrosine
ALDRICH/533130 - 97%
CAS Number: 18822-59-8
Empirical Formula (Hill Notation): C13H19NO3
Molecular Weight: 237.29
MDL Number: MFCD00037202
Linear Formula: C13H19NO3
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C13H19NO3/c1-13(2,3)17 |
| InChI key | SNZIFNXFAFKRKT-NSHDSACASA |
| mp | 238-243 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)(C)Oc1ccc(C[C@H](N)C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 238-243 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

