2,2′-Difluorobiphenyl
ALDRICH/533645 - 98%
CAS Number: 388-82-9
Empirical Formula (Hill Notation): C12H8F2
Molecular Weight: 190.19
EC Number: 206-863-1
MDL Number: MFCD00017910
Linear Formula: FC6H4C6H4F
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C12H8F2/c13-11-7-3-1-5 |
| InChI key | PXFIPIAXFGAEMJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 117-121 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1ccccc1-c2ccccc2F |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3152PSN1 9 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 117-121 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


