5-Methylhydantoin
ALDRICH/533653 - 97%
Synonym: 5-
CAS Number: 616-03-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6N2O2
Molecular Weight: 114.10
MDL Number: MFCD00022398
Linear Formula: C4H6N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C4H6N2O2/c1-2-3(7)6-4( |
| InChI key | VMAQYKGITHDWKL-UHFFFAOYSA |
| mp | 148-152 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1NC(=O)NC1=O |
| Application: | Reactant for: Preparation of N-chlorohydantoins The Mitsunobu reaction Pseudomonas putida strain allowing conversion into L-amino acids D-hydantoinase from Agrobacteria tumefaceins Eznymatic racemization |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 148-152 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


