Bromoiodomethane
ALDRICH/533874 - 97%
CAS Number: 557-68-6
Empirical Formula (Hill Notation): CH2BrI
Molecular Weight: 220.84
MDL Number: MFCD00041452
Linear Formula: BrCH2I
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 138-141 °C (lit.) |
| contains | copper as stabilizer |
| density | 2.93 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| iodo | |
| InChI | 1S/CH2BrI/c2-1-3/h1H2 |
| InChI key | TUDWMIUPYRKEFN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCI |
| Application: | Reactant for: • Carbene insertion reactions • Ultrafast photodissociation |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 138-141 °C (lit.) |
| Density | 2.93 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



