Sieber amide resin
ALDRICH/533955 - 50-100 mesh, extent of labeling: 0.3-0.6 mmol/g loading, 1 % cross-linked
Synonym: 9-
MDL Number: MFCD00284584
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| crosslinking | 1 % cross-linked |
| extent of labeling | 0.3-0.6 mmol/g loading |
| functional group | amine |
| particle size | 50-100 mesh |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |


