3-Bromophenethylamine
ALDRICH/534080 - 97%
CAS Number: 58971-11-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10BrN
Molecular Weight: 200.08
MDL Number: MFCD01310790
Linear Formula: BrC6H4(CH2)2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 239-240 °C (lit.) |
| density | 1.406 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| bromo | |
| InChI | 1S/C8H10BrN/c9-8-3-1-2-7( |
| InChI key | ORHRHMLEFQBHND-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NCCc1cccc(Br)c1 |
| Packaging: | 5, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 239-240 °C (lit.) |
| Density | 1.406 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


