N-Boc-cis-4-N-Fmoc-amino-L-proline
ALDRICH/534404 - 97%
Synonym: (2S,4S)-N-tert-Butoxycarbonyl-4-N-
CAS Number: 174148-03-9
Empirical Formula (Hill Notation): C25H28N2O6
Molecular Weight: 452.50
MDL Number: MFCD00673782
Linear Formula: C25H28N2O6
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| functional group | Boc |
| Fmoc | |
| InChI | 1S/C25H28N2O6/c1-25(2,3)3 |
| InChI key | UPXRTVAIJMUAQR-BTYIYWSLSA |
| mp | 150-154 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D -68°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Boc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1C[C@H](C[ |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 150-154 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

