1,3,5,7,9,11,14-Heptaisobutyltricyclo[7.3.3.15,11]heptasiloxane-endo-3,7,14-triol
ALDRICH/534463 - 97%
Synonym: Isobutyltrisilanol-
CAS Number: 307531-92-6
Empirical Formula (Hill Notation): C28H66O12Si7
Molecular Weight: 791.41
MDL Number: MFCD02683450
Linear Formula: C28H66O12Si7
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C28H66O12Si7/c1-22(2)1 |
| InChI key | APIBTMSFBUJAAC-UHFFFAOYSA |
| mp | 139-143 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)C[Si]1(O)O[Si]2(CC(C |
| Legal Information: | POSS is a registered trademark of Hybrid Plastics, Inc. |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 139-143 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

