4-Amino-1-methyl-3-n-propyl-5-pyrazolecarboxamide
ALDRICH/535745 - 96%
Synonym: 4-
CAS Number: 139756-02-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H14N4O
Molecular Weight: 182.22
MDL Number: MFCD02927682
Linear Formula: C8H14N4O
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C8H14N4O/c1-3-4-5-6(9) |
| InChI key | PZMXDLWWQHYXGY-UHFFFAOYSA |
| mp | 98-101 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCc1nn(C)c(C(N)=O)c1N |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 98-101 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


