2,4-Difluorothiophenol
ALDRICH/537233 - 97%
Synonym: 2,4-
CAS Number: 1996-44-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4F2S
Molecular Weight: 146.16
MDL Number: MFCD00203477
Linear Formula: C6H4F2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 59 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1.29 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C6H4F2S/c7-4-1-2-6(9)5 |
| InChI key | BICHBFCGCJNCAT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1ccc(S)c(F)c1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 120.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 49 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 59 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 1.29 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


