4-(Benzyloxy)benzyl chloride, polymer-bound
ALDRICH/537276 - 100-200 mesh, extent of labeling: 0.5-1.5 mmol/g loading, 1 % cross-linked with divinylbenzene
Synonym: Benzyloxybenzyl chloride, polymer-bound; Wang chlorinated resin; [4-
MDL Number: MFCD01863918
Product Type: Chemical
| crosslinking | 1 % cross-linked with divinylbenzene |
| extent of labeling | 0.5-1.5 mmol/g loading |
| functional group | alcohol |
| InChI key | YHHMDQVMLAVWTB-UHFFFAOYSA |
| particle size | 100-200 mesh |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | C=Cc1ccccc1.C=Cc2ccc(C=C) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352128 |


