Ethyl acetoacetate
ALDRICH/537349 - ReagentPlus®, 99%
Synonym: EAA; Ethyl 3-oxobutanoate; Acetoacetic ester
CAS Number: 141-97-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O3
Molecular Weight: 130.14
EC Number: 205-516-1
MDL Number: MFCD00009199
Linear Formula: CH3COCH2COOC2H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| autoignition temp. | 580 °F |
| bp | 181 °C (lit.) |
| density | 1.029 g/mL at 20 °C (lit.) |
| expl. lim. | 9.5 % |
| functional group | ester |
| ketone | |
| InChI | 1S/C6H10O3/c1-3-9-6(8)4-5 |
| InChI key | XYIBRDXRRQCHLP-UHFFFAOYSA |
| mp | −43 °C (lit.) |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)CC(C)=O |
| solubility | water: soluble 130 g/L at 20 °C |
| vapor density | 4.48 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 28.5 °C) |
| Application: | Ethyl acetoacetate is a versatile reagent that can be used as a nucleophile in alkylation, conjugate addition and condensation reactions. Some of its applications are: • Alkylation at the α-carbon of ethyl acetoacetate followed by hydrolysis and decarboxylation can afford a variety of methyl ketones. • It also undergoes acylation at the α-carbon in the presence of MgCl2 and pyridine to give synthetically important intermediates. • It can be used in Knoevenagel condensation with aliphatic, aromatic, and heteroaromatic aldehydes to produce α-alkylideneacetoacetates. |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 1, 3 kg in poly bottle |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 164.3 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 73.5 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 181 °C (lit.) |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Density | 1.029 g/mL at 20 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

