3-(Diethylenetriamino)propyl-functionalized silica gel
ALDRICH/537926 - 200-400 mesh, extent of labeling: 1.3 mmol/g loading
Synonym: Triamine-3 functionalized silica gel
CAS Number: 1173022-96-2
MDL Number: MFCD03095954
Product Type: Chemical
| extent of labeling | 1.3 mmol/g loading |
| InChI | 1S/C7H19N3.H2OSi/c1-2-4-9 |
| InChI key | VLTNBAWJMOOTTQ-UHFFFAOYSA |
| particle size | 200-400 mesh |
| pore size | 60 Å pore size |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=[SiH2].CCCNCCNCCN |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Metal Scavenger: Pd, Pb, Co, Hg, and Ru |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161600 |


