Trioctyl trimellitate
ALDRICH/538140 - 99%
Synonym: TOTM; Tris(2-ethylhexyl) trimellitate
CAS Number: 3319-31-1
Empirical Formula (Hill Notation): C33H54O6
Molecular Weight: 546.78
EC Number: 222-020-0
MDL Number: MFCD00053799
Linear Formula: C6H3-1,2,4-[CO2CH2CH(C2H5)(CH2)3CH3]3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 414 °C (lit.) |
| density | 0.99 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C33H54O6/c1-7-13-16-25 |
| InChI key | KRADHMIOFJQKEZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCC(CC)COC(=O)c1ccc(C(= |
| Application: | TOTM can plasticize PVC to form a nanocomposite with multi-walled carbon nanotube which can be potentially used for anti-static applications. |
| General description: | Trioctyl trimellitate (TOTM) is a flammable plasticizer used to improve the flexibility and durability of poly(vinyl chloride) (PVC). |
| Packaging: | 1, 4 L in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 505.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 263 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 414 °C (lit.) |
| Density | 0.99 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

