1-Fluorododecane
ALDRICH/538647 - 98%
Synonym: n-Dodecyl fluoride
CAS Number: 334-68-9
Empirical Formula (Hill Notation): C12H25F
Molecular Weight: 188.33
EC Number: 206-381-1
MDL Number: MFCD00013580
Linear Formula: F(CH2)11CH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| density | 0.807 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | alkyl halide |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C12H25F/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | YHYBNVZCQIDLSQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCF |
| General description: | 1-Fluorododecane is a long chain 1-fluoroalkane. It can be synthesized from the reaction between 1-dodecanol, N,N-diethyl-α,α-difluoro-[3, |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 - H413 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P310 + P330 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 28 |
| Safety Statements | 28-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2810 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 223.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 106.1 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| Density | 0.807 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


