5-Amino-2-pyridinecarbonitrile
ALDRICH/538906 - 96%
Synonym: 5-
CAS Number: 55338-73-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5N3
Molecular Weight: 119.12
MDL Number: MFCD03093956
Linear Formula: C6H5N3
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C6H5N3/c7-3-6-2-1-5(8) |
| InChI key | IFOXWHQFTSCNQB-UHFFFAOYSA |
| mp | 148-152 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc(nc1)C#N |
| Application: | 5-Amino-2-pyridinecarboni |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 148-152 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


