Octenyltrichlorosilane, mixture of isomers
ALDRICH/539279 - 96%
CAS Number: 153447-97-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H15Cl3Si
Molecular Weight: 245.65
MDL Number: MFCD00039292
Linear Formula: CH2=CH(CH2)6SiCl3
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 223-224 °C (lit.) |
| density | 1.07 g/mL at 25 °C (lit.) |
| impurities | 10-15% internal olefin isomers |
| InChI | 1S/C8H15Cl3Si/c1-2-3-4-5- |
| InChI key | MFISPHKHJHQREG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cl[Si](Cl)(Cl)CCCCCCC=C |
| Application: | OTTS forms a SAM on silica coated alumina implants which find potential application in orthopedics as a useful biomaterials. |
| General description: | Octenyltrichlorosilane, mixture of isomers (OTTS) is a derivative of trichlorosilane that forms a self-assembled monolayer (SAM) on a variety of substrates. It can be utilized in adhesion promotion and in the modification of surface characteristics. |
| Packaging: | 25 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2987 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 201.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 93.9 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 223-224 °C (lit.) |
| Density | 1.07 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |


