(S)-(−)-3-Aminopyrrolidine
ALDRICH/540803 - 98%
CAS Number: 128345-57-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10N2
Molecular Weight: 86.14
MDL Number: MFCD00143193
Linear Formula: C4H10N2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 164-165 °C (lit.) |
| density | 0.967 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C4H10N2/c5-4-1-2-6-3-4 |
| InChI key | NGXSWUFDCSEIOO-BYPYZUCNSA |
| optical activity | [α]20/D −20°, neat |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N[C@H]1CCNC1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 154.4 °F |
| Flash Point(C) | 68 °C |
| Purity | 98% |
| bp | 164-165 °C (lit.) |
| Density | 0.967 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |


