2,2,3,3-Tetramethylbutane
ALDRICH/540846 - ≥94%
Synonym: Hexamethylethane; NSC 62039
CAS Number: 594-82-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H18
Molecular Weight: 114.23
EC Number: 209-855-6
MDL Number: MFCD00008849
Linear Formula: (CH3)3CC(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥94% |
| InChI | 1S/C8H18/c1-7(2,3)8(4,5)6 |
| InChI key | OMMLUKLXGSRPHK-UHFFFAOYSA |
| mp | 94-97 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)C(C)(C)C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H315 - H336 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| Hazard Codes | F,Xn,N |
| Risk Statements | 11-38-50/53-65-67 |
| Safety Statements | 9-16-29-33-60-61-62 |
| RIDADR | UN1325 - class 4.1 - PG 2 - Flammable solids, organic, n.o.s., H |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 39.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 4 °C - closed cup |
| Purity | ≥94% |
| mp | 94-97 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |





